15 sierpnia 2014

Piątek z... DISCO POLO!

Nie ukrywajmy się z tym. Każdy słyszał jakiś kawałek związany z tym gatunkiem muzycznym. Z własnej lub niekoniecznie z własnej woli. Tratwa jest z tego pokolenia, kiedy w domach leciały takie programy jak "Disco Polo Live" czy "Disco Relax".Disco polo to gatunek muzyczny wywodzący się z muzyki tanecznej. Powstał jako inspiracja popularnym w latach 80. italo disco. Pierwszym wykonawcą disco polo jest zespół Bayer Full.

Bayer Full - Majteczki w kropeczki

Kolejnym wykonawcą związanym z disco polo jest Top One. Z biegiem czasu pojawiały się kolejne zespoły, a rynek muzyki "chodnikowej" się szybko rozwijał. Powstał m.in. Akcent czy Boys.

Akcent - Biorę urlop od Ciebie

Boys - Wolność

Za stolicę disco polo uważa się Białystok. To tam i okolicznych miejscowościach na Podlasiu powstaje najwięcej zespołów disco polo (np. Masters).

Masters - Żono moja

Jednakże największe festiwale disco polo odbywają się co roku w Ostródzie i Kobylnicy (k. Słupska). To tam występują najbardziej rozpoznawalni wykonawcy tego gatunku.

Na czym polega fenomen disco polo? Nie wiem. :) Jednak na co drugiej potańcówce, weselu czy festynie słychać wpadającą w ucho melodię i tekst opowiadający zazwyczaj o miłości. Odwzajemnionej, nieodwzajemnionej, trudnej, łatwej. Ponieważ niewiele zespołów muzycznych może się pochwalić wokalistką tekst, który nie jest o miłości - jest o kobietach. Bo to właśnie wokaliści w dużej mierze przejęli scenę disco polo. Jednak nie można zapomnieć o takiej artystce jak Shazza.

Shazza - Bierz co chcesz

Po gwałtownym i szybkim rozkwicie karier artystów DP nastąpił przesyt. Pod koniec lat 90. spadła znacznie sprzedaż płyt i kaset. Muzykę disco polo wyparł hip-hop oraz pop. Niektóre zespoły się rozpadły, niektróre wyjechały do USA by tam kontynuować karierę. W 2007 muzyka tego gatunku na nowo zaczęła istnieć i do tej pory radzi sobie bardzo dobrze.

Z początku, w akompaniamencie można było usłyszeć instrumenty akustyczne. Wraz z rozwojem technologii ich miejsce zastąpiły keyboardy i syntezatory. Disco polo nadal pozostaje w niszy, niewiele osób się przyznaje, że słucha i lubi. Jak się jednak okazuje, nie przeszkodziło to w ewolucji i sławie. Liczniki na YT poszczególnych bardziej znanych piosenek mówią same za siebie. :) Co więcej - na koncerty też zazwyczaj przychodzi tyle ludzi, że nie ma jak wcisnąć palca.

Obecnie najbardziej rozpoznawalnymi artystami sceny disco polo są tacy artyści jak Andre, After Party, Weekend czy Piękni i Młodzi (którzy zaliczyli nawet swoją obecność w Must Be The Music).

Andre - Ale Ale Alekstanda

After Party - Tylko Ona jedyna

Weekend - Ona tańczy dla mnie

Piękni i Młodzi - Niewiara

Mój stosunek do disco polo jest nijaki. Nie pałam miłością, ale czasem mi się zdarzy coś odpalić, czasem słuchać z resztą Tratwy w samochodzie, czasem być na koncercie (powiedzmy, że ze względu znajomych albo mamę, która jest "największą idolką" Andre :)). Jak to jest u Was? "Nikt nie słucha, a każdy zna"? Czy może uważacie, że nazywanie tego "muzyką" to gruba przesada? :)

12 komentarzy:

 1. Pozytywny post :) Super!

  Pozdrawiam i zapraszam do nas :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie przepadam za disco polo, ale trzeba przyznać, że niektóre piosenki wpadają w ucho :)
  Co powiesz na wzajemną obserwację ?
  http://anne-cucito.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. co prawda uważam, że disco polo to najmniej ambitna muzyka, choć to do niej chyba się najlepiej tańczy na weselach... :) słowa są banalne, więc w połączeniu z chwytliwą melodią każdy potem potrafi zaśpiewać kawałek tupiąc do tego nogą (nawet jeśli sam utwór słyszało się raz lub dwa)

  OdpowiedzUsuń
 4. hej , świetny post i oczywiście blog , czy mogłabyś zajrzeć do mnie dopiero zaczynam . Gdyby było coś nie tak napisz mi w komentarzu na pewno to poprawię i zaobserwuję na stałe
  http://diffrentcholy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Obserwuję + http://kierunkowy48.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 6. pamietam disco polo live i disco relax, to byly czasy :D
  zapraszamy w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooh uwielbiam Disco Polo :)
  Może nie jestem z tego 'starszego' pokolenia, ale mimo wszystko kocham Disco Polo :)
  Tak to wszyscy wyśmiewają, że wiocha itp. itd., ale jak leci to jakoś wszyscy znają tekst i wszyscy śpiewają i dobrze się bawią :d
  http://folkkejti.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przepadam za disco polo i chyba nic tego zmieni chociaż czasami przyłapuje się na nuceniu niektórych piosenek :D
  zapraszam na konkurs u mnie na blogu :)
  http://karolina-bieniasz.blogspot.com/2014/08/konkurs-fotograficzny-i-plastyczny.html

  OdpowiedzUsuń
 9. u nas zawsze na imprezach na studiach, kiedy już wszyscy radośni byli bardzo to zaczynały lecieć największe hity typu "daj mi tę noc" czy "jesteś szalona" i wszyscy zaczynali tańczyć. ;)
  czasem sama też lubię sobie posłuchać w ramach wspomnień. ;) ale to pewnie też dlatego, że też jestem z tego pokolenia, co w niedzielę przed południem słuchało pewnych programów na polsacie. ;)
  pozdrawiam.
  poprostumadusia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jestem fanką lat 60-70-80 ale nie uciekam z krzykiem gdy słyszę disco polo ;) Mój chłopak słucha tego gatunku i nie potępiam go za to, tak jak on nie potępia mnie za Freddie'go ;) A gdy jedziemy razem samochodem to jest przyjemnie gdy razem śpiewamy :)

  http://kreatywnaplaneta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki internetowi (głównie YouTube) Disco Polo ma drugie życie :) U mnie na stronie możecie znaleźć mnóstwo nowych i świetnych kawałków. Zapraszam na http://hitydiscopolo.pl/

  OdpowiedzUsuń